Monday, 11 Dec 2023

Wimbledon 2023 – jakie są szanse Igi Świątek na zwycięstwo?

Sezon tenisa ziemnego dopiero powoli wkracza w swój kluczowy okres. Za nami pierwszy turniej wielkoszlemowy Australian Open, który w przypadku rozgrywek WTA padł łupem Białorusinki – Aryny Sabalenki. Tym samym na horyzoncie powoli zaczną malować się ziemne korty Rolanda Garossa. Tam zdecydowaną faworytką będzie już Iga Świątek. Czy jednak to samo będzie można powiedzieć o najbardziej prestiżowym turnieju, czyli Wimbledonie? Oczywiście prognozy w tym momencie sezonu będą dość ogólne. Sprawdźmy, jak wyglądają szanse Polki w tym turnieju!

Historia osiągnięć Igi Świątek na kortach Wimbledonu

Pierwsze zetknięcie Igi Świątek z kortami Wimbledonu miało miejsce w 2016 roku. Nie było ono jednak w pełni udane, gdyż 15-letnia wówczas tenisistka odpadła już w 1. rundzie juniorskiego Wimbledonu. Na osłodę warto dodać, że w deblu Iga Świątek z Kają Juvan dotarły aż do półfinału.  Jednak już dwa lata później Iga nie tylko osiągnęła lepszy wynik, ale nawet wygrała cały juniorski turniej. Jak się później okazało, był to dopiero początek pięknej historii.

Trzeba jednak obiektywnie przyznać, że w swojej dorosłej karierze Iga nie ma jeszcze powodów do miłego wspominania Wimbledonu. Do tej pory jako seniorka Iga pojawiła się na trzech edycjach tego turnieju. W 2019 roku odpadła już w 1. rundzie po nieudanym meczu przeciwko Victorii Golubic. Znacznie lepiej było w 2021 roku, kiedy Iga, już jako doświadczona tenisistka, dotarła do 4. rundy. Tam tenisistka z Raszyna musiała uznać wyższość Tunezyjki Ons Jabeur. Do tej pory 2021 rok pozostaje najlepszym występem Igi na kortach Wimbledonu, gdyż rok później odpadła w 3. rundzie.

Analiza formy i przygotowań przed turniejem

W 2023 roku Iga Świątek zapewne pojawi się na kortach Wimbledonu jako niekwestionowana liderka kobiecego tenisa. Ostatnie miesiące były dla niej niezwykle udane, ponieważ Iga wspięła się na sam szczyt. W rankingu WTA jej przewaga jest wręcz olbrzymia. To z pewnością wpłynie na oczekiwania kibiców oraz ekspertów.

Jeżeli chodzi o przygotowania przed Wimbledonem, Iga zapewne pojawi się na jednym lub kilku turniejach w Wielkiej Brytanii. Jest to bowiem tak naprawdę jedyny moment na to, aby zaznajomić się z kortami trawiastymi. Występy Igi na tych turniejach powiedzą znacznie więcej o jej szansach na kortach Wimbledonu.

Porównanie Wimbledonu 2023 do wcześniejszych turniejów

Dla Igi Świątek oraz innych tenisistek dobrą wiadomością jest zakończenie kariery przez Ash Barty. Australijka dysponowała bowiem siłowym stylem gry, który pomagał jej na szybkich trawiastych kortach. Tym samym jej nieobecność premiuje inne zawodniczki.

Niemniej trzeba jasno podkreślić, że do tej pory Iga nie osiągała szczególnie dobrych wyników na kortach trawiastych. Sama tenisistka przyznała, iż jej obecny styl gry pasuje raczej na wolniejsze nawierzchnie. Dlatego sam fakt bycia liderką WTA na pewno przemawia za Igą. Jednak jej styl i dotychczasowe występy mogą budzić wątpliwości dotyczące tego, czy Polka faktycznie będzie faworytką Wimbledonu.

Iga Świątek na Wimbledonie 2023 – opinia ekspertów i bukmacherów

Eksperci również są świadomi aktualnych tendencji w grze Igi Świątek. Dlatego też niemal każdy stawia ją w roli faworytki turnieju French Open. Jednak w przypadku Wimbledonu prognozy te mogą już nie być tak oczywiste.

Dobrze świadczą o tym aktualne typy tenis poświęcone Idze Świątek, które wystawił bukmacher STS. Największy polski bukmacher wystawił bowiem kurs 1,40 na to, że Polka wygra co najmniej jeden turniej wielkoszlemowy w 2023 roku. Jednak kurs na wygranie przez Igę dwóch turniejów to już 3,75. Dlatego szans Polski należy raczej upatrywać na kortach Rolanda Garrosa lub w US Open. Natomiast triumf w Wielkiej Brytanii byłby już niespodzianką.