Sunday, 18 Feb 2024

Siatkarze przemęczeni? Zawodnicy grają zbyt wiele meczów w sezonie!

za dużo meczów siatkówki

Czy to już ponad ich siły? Klubowe Mistrzostwa Świata, rozbudowany do granic możliwości Puchar Świata, długie kwalifikacje olimpijskie i Liga Narodów. I do tego ligowe rozgrywki. Choć wszyscy narzekali, że siatkarska Liga Światowa jest już zbyt rozbudowana i trwa za długo, to władze FIVB zdecydowały się zreformować rozgrywki i… ostatecznie dołożyć więcej spotkań.

W siatkówce liczą się przede wszystkim… pieniądze?

Zbyt rozbudowany kalendarz to przede wszystkim większe wpływy do budżetu FIVB. Negatywnych stron jest znacznie więcej. Począwszy od przesytu siatkówką i zdecydowanie mniejszą frekwencję na trybunach, kończąc na zdrowiu zawodników. To ostatnie powinno być najważniejsze dla działaczy światowej siatkówki. Niestety nie jest i świadczą o tym kontuzje najlepszych zawodników. Idealnym przykładem na polskim podwórku jest Mateusz Mika. Mistrz świata z 2014 roku był tak eksploatowany, że doznał kontuzji, która do tej pory nie pozwoliła mu powrócić do dyspozycji z pamiętnego mundialu w Polsce. A tych przykładów jest znacznie więcej.

Siatkarze przemęczeni zbyt dużą liczbą meczów!

Apele siatkarzy i trenerów

Nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej krytycznych głosów i są one coraz mocniej słyszalnę. Ostatio uwagę Laurent Tillie, trener reprezentacji Francji. – Załóżmy że jakaś europejska drużyna gra w niedzielę w finale mistrzostw Europy, a już dwa dni później, we wtorek, Polacy muszą w Japonii rozgrywać pierwszy mecz Pucharu Świata. Tak to na tę chwilę zaplanowano. To głupota i brak szacunku dla zawodników i dla ważnego turnieju, jakim są mistrzostwa Europy. W przyszłym roku kalendarz musi zostać zmieniony – apeluje francuski szkoleniowiec. W sprawę włączyli się również siatkarze, którzy napisali wspólny list do władz FIVB z prośbą o zmianę kalendarza rozgrywek międzynarodowych. Dokument ten został podpisany przez wiele gwiazd światowej siatkówki, m.in. przez: Bruno Rezende, Iwana Zajcewa, Michała Kubiaka, Dmitrija Muserskiego i wielu innych. Czy przyniesie to jakiś skutek? Watpimy, ale zobaczymy…

2 thoughts on “Siatkarze przemęczeni? Zawodnicy grają zbyt wiele meczów w sezonie!

Dodaj komentarz