Monday, 11 Dec 2023

Polska na drodze do złota: Nasze nadzieje na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024

W życiu każdego z nas są wydarzenia, na które czekamy z zapartym tchem i wypiekami na twarzy. Dla jednych jest to ważne wydarzenie w rodzinie, jak ślub czy narodziny dziecka. Co innego fani sportu odmierzający czas między MŚ, ME, a Igrzyskami Olimpijskimi. Najważniejsza sportowa impreza czterolecia – XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie wystartują za 380 dni w Paryżu. Z tej okazji w tym artykule sprawdzamy w kim możemy upatrywać naszych nadziei na medale podczas zbliżających się wielkimi krokami Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Te odbywać będą się w stolicy Francji w dniach 26 lipca – 11 sierpnia 2024.

Polska na Igrzyskach Olimpijskich: Historia i tradycja

Dla polskiego sportu przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie będą miały szczególny wymiar. W 2024 roku mija 100 lat od pierwszego udziału biało-czerwonych na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Miało to miejsce właśnie w Paryżu. Dla naszego kraju była to pierwsza wielka impreza sportowa po odzyskaniu niepodległości. Polskę w stolicy Francji reprezentowało wtedy 65 sportowców. Nasi reprezentanci wrócili do kraju z tej imprezy z dwoma medalami – srebro drużyny kolarskiej i brąz w jeździectwie. Od 1924 Polska brała udział we wszystkich Letnich Igrzyskach Olimpijskich, z wyjątkiem tych rozgrywanych w 1984 roku w Los Angeles. W dotychczasowej historii Letnich Igrzysk Olimpijskich Polska zdobyła w sumie 298 medali, 72 złote, 89 srebrnych i 137 brązowych.

Nadzieje Polski na Igrzyska Olimpijskie 2024

Można być pewnym, że rozpoczęcie kolejnej setki medali będzie miało miejsce podczas jubileuszowych Igrzysk dla Polski w Paryżu. Tym bardziej, że im bliżej startu Igrzysk Olimpijskich 2024, tym wyższą formę prezentują polscy sportowcy mający stanowić o sile naszej reprezentacji na tej imprezie. Mowa tutaj przede wszystkim o reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn, która do Paryża jedzie w jasnym celu – zdobycia medalu olimpijskiego, najlepiej tego z najcenniejszego kruszcu. Medalowe olimpijskie aspiracje zgłaszają również lekkoatleci, jak Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki, Piotr Lisek, Ewa Swoboda, Pia Skrzyszowska i wielu wielu innych sportowców w pozostałych dyscyplinach.

Polskie talenty, które mogą zaskoczyć w Paryżu 2024

Wspomnieni Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki, Piotr Lisek to nie tylko znakomici sportowcy, medaliści rozmaitych imprez sportowych, ale także, a może przede wszystkim ambasadorowie polskiego sportu. Igrzyska olimpijskie to nie tylko walka o medale, sławę, rozpoznawalność. To także wyjątkowa szansa dla młodych, dotąd nieznanych sportowców, aby to właśnie Igrzyska Olimpijskie były dla nich trampoliną do pięknej, trwającej długie lata kariery. Tak jest w przypadku wielkiego talentu wspomnianej wcześniej Ewy Swobody, Pii Skrzyszowskiej, Natalii Kaczmarek, Aleksandry Mirosław czy sióstr Kałuckich rywalizujących we wspinaczce sportowej. O tych nazwiskach w Paryżu podczas IO na pewno będzie głośno.

Dyscypliny, w których Polska ma największe szanse na medale

Historia poprzednich Igrzysk Olimpijskich pokazuje, że Polska wracała z nich z pokaźnym dorobkiem medali. 36 krążki zdobyte na trzech ostatnich imprezach tej rangi mówią same za siebie. Znając nasz sportowy potencjał możemy w ciemno brać medale w takich dyscyplinach jak rzut młotem, pchnięcie kulą, skok o tyczce, biegi sprinterskie, biegi średniodystansowe, sporty walki, siatkówka. Na pewno nie zabraknie również niespodzianek, na które liczymy.

Przygotowania polskich sportowców do Igrzysk Olimpijskich

Przygotowania do najważniejszej sportowej imprezy czterolecia trwają niemalże już od zakończenia poprzednich IO. Kalendarze sportowców wypełnione są po brzegi. Mistrzostwa świata, Europy, memoriały – wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować się do IO. Rezultaty osiągane przez Polaków podczas tych zawodów napawają optymizmem, co jest świetnym prognostykiem przed IO w Paryżu.

Co dalej? Perspektywy dla polskiego sportu po Igrzyskach Olimpijskich 2024

Nie od dziś wiadomo, że dobre występy na IO otwierały młodym sportowcom drzwi do wielkich karier. Już teraz, jeszcze przed startem IO w Paryżu, można z optymizmem patrzeć w przyszłość polskiego sportu. Takie nazwiska jak Aleksandra Mirosław, Natalia i Aleksandra Kałuckie, Katarzyna Niewiadoma są gwarantem emocji nie tylko podczas jubileuszowych IO dla Polski w Paryżu, ale również w kolejnych latach!