Wednesday, 12 Jun 2024

Polscy siatkarze bez czasu na regeneracje. Koniec PlusLigi i start sezonu klubowego

za dużo meczów siatkówki

Mijający rok, jeśli chodzi o męską siatkówkę reprezentacyjną, to z jednej strony pasmo sukcesów, zwycięstw i wielkiej dumy, a z drugiej czas wielkiej próby dla organizmów i psychiki najlepszych siatkarzy świata. Trener reprezentacji Polski, Nikola Grbić wykazał się w tym miejscu swoim bogatym doświadczeniem i antycypacją zdarzeń. Perfekcyjnie przygotował swoją drużynę na najważniejsze imprezy tego roku na świecie. Efekt? Reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn zdobyła w tym roku wszystko, co było do zdobycia. Zwycięstwo w Lidze Narodów, mistrzostwa Europy zakończone złotym medalem i rzecz najważniejsza – zapewniony udział w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Za nami, nie bójmy się tego powiedzieć, najlepszy, albo jeden z lepszych sezonów reprezentacyjnych w historii polskiej siatkówki. Czasu na świętowanie i regenerację po wyczerpującym sezonie reprezentacyjnym praktycznie nie ma. Siatkówka reprezentacyjna ustępuje na jakiś czas miejsca rozgrywkom ligowym. Najlepsze drużyny klubowe w oczekiwaniu na kolejne mistrzostwa Europy, mistrzostwa świata, czy najważniejszą sportową imprezę czterolecia – igrzyska olimpijskie, 20 października zainaugurowały kolejny sezon polskiej siatkówki. Najlepszej siatkarskiej ligi na świecie, czyli Plus Ligi.

Po sezonie klubowym Igrzyska Olimpijskie

Najlepsi siatkarze niemal z marszu po zakończeniu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich wchodzą do walki o medale mistrzostw Polski. Przed nami kolejny ekscytujący sezon w historii Plus Ligi. Najlepsze drużyny powalczą o mistrzostwo Polski. Tytułu mistrzowskiego sprzed roku broni Jastrzębski Węgiel. Jednak lista pretendentów do jego detronizacji jest długa.

Najpoważniejszym konkurentem Jastrzębskiego Węgla w walce o mistrzostwo Polski jest ZAKSA Kędzierzyn – Koźle. Ekipa z Opolszczyzny ma w swoim składzie wielu siatkarzy, którzy mieli znaczący wpływ na to, że siatkarska reprezentacja Polski najpierw sięgnęła po złoto ME, a następnie zdobyła kwalifikację do igrzysk olimpijskich. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i jej trener zrobi wszystko, aby udowodnić, że drugie miejsce wywalczone przed rokiem należy traktować w kategoriach wypadku przy pracy. Oprócz Jastrzębskiego Węgla i drużyny Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn – Koźle, akces do walki o medale w tym sezonie piłki siatkowej zgłaszają takie drużyny jak Asseco Resovia Rzeszów czy Aluron CMC Warta Zawiercie.

Z kolei zespołów mających chrapkę na awans do fazy play-off jest więcej, Jedną z takich ekip jest będąca po gruntownej przebudowie składu PGE GiEK Skra Bełchatów. Nie można zapominać też o Treflu Gdańsk, czy Projekcie Warszawa. Warto wspomnieć, że po kilku latach przerwy ligowa siatkówka na najwyższym poziomie zagości również w Częstochowie. Będzie miało to miejsce za sprawą zespołu Exact Systems Hemarpol Norwid Częstochowa.

Kto rozegra najwięcej meczów?

Z uwagi na to, że przyszłoroczny siatkarski kalendarz reprezentacyjny zdominowany jest przez igrzyska olimpijskie w Paryżu, dlatego też trwający od 20 października sezon Plus Ligi będzie rozgrywany w ekspresowym tempie. Już teraz wiadomo, że przyszły mistrz Polski w drodze po tytuł (biorąc pod uwagę, że każdy z meczów fazy play-off może rozstrzygać dopiero piąte spotkanie w serii) rozegra w sumie zawrotną liczbę 45 meczów w całym sezonie ligowym.

Czy siatkarze nie są przeciążeni?

Przy takim natężeniu meczowym obejmującym sezon reprezentacyjny, w którym mamy najważniejsze imprezy siatkarskie roku na czele z drużyną narodową, przygotowania do igrzysk i sezon ligowy piłki siatkowej powoduje, że siatkarze są przemęczeni. Tak jak wspomnieliśmy sezon, gdzie w kalendarzu mamy mistrzostwa świata, kwalifikacje olimpijskie, powoduje, że nawet najlepsze drużyny, najlepszy trener piłki siatkowej ma problem, aby utrzymać zespół w topowej formie. Potrzebne jest więc znalezienie odpowiedniego balansu między odpowiednią liczbą spotkań w sezonie, a jak najlepszym przygotowaniu do turnieju olimpijskiego.

Apele siatkarzy i trenerów

Zakończony niedawno niezwykle udany sezon reprezentacyjny przyniósł niesamowitą radość z osiągniętych sukcesów, ale z drugiej strony wywołał falę komentarzy. Znani siatkarze i trenerzy na świecie podnoszą kwestię przemęczenia sezonem i zbyt dużej ilości meczów w sezonie. Propozycji wysuwanych przez najlepsze drużyny takie jak Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn – Koźle, PGE Skra Bełchatów czy Czarni Radom nie brakuje. Dyskusje na ten temat cały czas trwają. Należy mieć nadzieję, że w najlepszej lidze na świecie znajdzie się miejsce na konsensus w tej sprawie. Bo jak wiadomo, najważniejsza tutaj ma być siatkówka i udział Polski w najważniejszej sportowej imprezie na świecie.