Wednesday, 12 Jun 2024

Najważniejsze wydarzenia tenisowe w Polsce w 2023 roku – przegląd turniejów

Tenis - zbliżające się turnieje 2023

Obiektywnie trzeba przyznać, że jeszcze do niedawna Polska nie była szczególnie ważnym punktem na mapie światowego tenisa. Oczywiście fani dyscypliny na pewno znali nazwiska Wojciecha Fibaka, Agnieszki Radwańskiej oraz Łukasza Kubota. Jednak polscy fani tenisa długo musieli czekać na nadejście prawdziwej „złotej ery”. Czekanie się jednak opłaciło, ponieważ Iga Świątek została pierwszą w historii Polką, która uzyskała tytuł liderki rankingu WTA. Oprócz tego Hubert Hurkacz nawiązał do sukcesów Wojciecha Fibaka i wszedł do TOP 10 męskiego tenisa. Nic więc dziwnego, że obecnie tenis ziemny przeżywa nad Wisłą prawdziwy renesans. Z tej okazji zapraszamy wszystkich fanów dyscypliny do zapoznania się z aktualnym polskim kalendarzem tenisowym na 2023 rok. Jakie imprezy odbędą się w naszym kraju?

Ranga turniejów tenisowych – jakie zawody zagoszczą w Polsce w 2023 roku?

Na pewno liczne osoby zaczęły interesować się tenisem dopiero po niedawnych sukcesach Igi oraz Huberta. Dlatego tacy kibice wcale nie muszą wiedzieć, co dokładnie zawiera kalendarz tenisowy Polska 2023. Aby więc łatwiej to zrozumieć, należy najpierw poznać strukturę zawodów w tenisie ziemnym.

Zasadniczo profesjonalny tenis ziemny seniorów odbywa się na trzech szczeblach. Najniższych z nich są zawody rangi ITF. Takie turnieje są rozgrywane na całym świecie, w tym także nad Wisłą. Jeżeli więc chodzi o wydarzenia tenisowe w Polsce 2023, turnieje ITF zapewnią możliwość oglądania meczów tenisa na żywo. Warto jednak pamiętać, że w tych turniejach uczestniczą głównie zawodnicy zajmujący bardzo odległe miejsce w rankingach.

Nieco wyżej znajdują się turnieje rangi Challenger. Jeśli chodzi o polskie turnieje tenisowe 2023, nasz kraj będzie gospodarzem jednej takiej imprezy. Już od lat w Polsce odbywa się bowiem turniej ATP Challenger Poznań Open. Do stolicy Wielkopolski przyjeżdżają wówczas tenisiści zajmujący miejsca w drugiej lub trzeciej setce rankingu ATP. W 2018 roku turniej ten wygrał młodziutki wówczas Hubert Hurkacz, a w 2012 roku wygrał go Jerzy Janowicz. Do tej pory Poznań Open jest największym i najbardziej renomowanym turniejem męskiego tenisa w Polsce.

WTA 250 Poland Open – święto tenisa nad Wisłą

Polskie turnieje tenisowe 2023 w większości będą więc zawodami niższej rangi. Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły. Tym wyjątkiem jest turniej WTA 250 Poland Open. Jeśli bowiem chodzi o najciekawsze turnieje tenisowe w Polsce, Poland Open po prostu nie ma sobie równych.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że jest to jedyny turniej rangi WTA, który zagości nad Wisłą. Dodatkową atrakcją dla kibiców może być duże zaangażowanie polskich tenisistek. W tym miejscu warto przypomnieć, że rok temu w tym turnieju wystąpiła nawet Iga Świątek. Jest to bardzo dobra informacja dla kibiców, gdyż liderzy rankingu nie zawsze występują w takich turniejach. Jednak Iga ceni obecność polskich kibiców, dlatego fani dyscypliny powinni zapamiętać, że Poland Open w Warszawie będzie wyjątkową imprezą.

W 2023 roku turniej Poland Open ma rozpocząć się 24 lipca.