Korty tenisowe na Igrzyskach Olimpijskich
W trakcie igrzysk olimpijskich w Paryżu Polska będzie liczyły na złoty medal w tenisa. To wszystko za sprawą najlepszej tenisistki świata Igi Świątek, która pozostaje największą faworytką rywalizacji. Za Polką przemawia również fakt gry na kortach Rolanda Garrosa, na których zwyciężała French Open w 4 z 5 ostatnich edycji! Jaki rodzaj kortów przeznaczony jest na olimpiadę? Na jakiej nawierzchni zagrają zawodnicy? Jakie są najważniejsze tenisowe informacje przed IO? Serdecznie zapraszamy na nasz tekst!
Korty tenisowe w Paryżu
Mówisz tenis w Paryżu, myślisz korty tenisowe Rolanda Garrosa. Każdy klub tenisowy świata chciałby mieć takie zaplecze, jakim dysponuje ów kompleks zlokalizowany w 16. dzielnicy stolicy Francji. Znajduje się kilka kilometrów na południowy-zachód od wieży Eiffla, czyli – mniej więcej – ścisłego centrum miasta. W jego okolicy znajduje się Lasek Buloński, a nieco ponad kilometr dalej przepływa Sekwana. Został wybudowany w 1928 roku, chociaż oczywiście od tamtej pory przeszedł liczne przebudowy i remonty. Aktualnie zajmuje 13,5 hektara. W jego skład wchodzi 20 kortów, z czego znaczną część stanowią korty odkryte całościowo. Jednakże główne korty kompleksu Rolanda Garrosa posiadają rozsuwane dachy – stąd wyglądają jak hala i umożliwiają grę niezależnie od pogody, codziennie, nawet zimą.
Główną areną w paryskiej siedzibie jest Court Philippe Chartier. To z reguły on występuje na zdjęciach, gdy wpisuje się w wyszukiwarce internetowej termin „Roland Garros”. W trakcie gry w tenisa na jego trybunach może zasiąść ponad 15 tysięcy widzów. Posiada rozsuwany dach, co czyni z niego zarówno kort odkryty, jak i zadaszony. To na jego nawierzchni odbywają się spotkania w ramach męskiego French Open. Ostatnią dużą przebudowę „Central Court”, jak często się go określa, przeszedł w latach 2018-19.
W drugiej kolejności pośród kortów do gry w tenisa w Paryżu należy wymienić Court Suzanne Lenglen. Jest nieco mniejszy niż Philippe Chartier, bo może pomieścić ok. 10 tysięcy sympatyków tenisa. Kort posiada innowacyjny system nawadniania, kontrolujący poziom wilgoci w powietrzu. Jak i „Kort centralny”, tak i Suzanne Lenglen posiada rozsuwany dach, zainstalowany specjalnie na igrzyska olimpijskie 2024. Z jednej strony może to być więc kort odkryty, a z drugiej hala. Wychodzący z szatni zawodnicy mogą zobaczyć dach przypominający… tenisową spódnicę, ponieważ jego konstrukcja była wzorowana na stroju, w którym występowała Lenglen.
Po drugiej stronie ulicy względem Philippe Chartier znajduje się ledwie kilkuletni Court Simonne Mathieu. Jak na korty odkryte przystało, nie posiada dachu, a mieści na trybunach ponad 5 tysięcy widzów. Jeśli zaliczy się wejście na obiekt, zauważy się, że nawierzchnia znajduje się cztery metry poniżej poziomu gruntu. Court Simonne Mathieu wybudowano w miejsce Court nr 1 w 2019 roku, który charakteryzował się okrągłym kształtem. Mieścił niecałe 4 tysiące sympatyków tenisa, a bliskość trybun dodawała spotkaniom szczególnych emocji. Ciekawym rozwiązaniem było umieszczenie miejsc prasowych na wysokości nawierzchni, już w pierwszym rzędzie. Court nr 1 został jednak zburzony.
Oprócz trzech głównych aren na korty Rolanda Garrosa składają się jeszcze korty odkryte w liczbie kilkunastu. Prócz miejsc takich, jak szatnie czy sauny znajduje się tam także dedykowana restauracja otwarta przez Marca Veyrata w 2005 roku. Nie jest to jednak tani lokal… Poza tym znajdują się tam loże VIP, strefa pracy mediów, Francuskie Narodowe Centrum Szkoleniowe (CNE) oraz Tenisseum. To zaprojektowane w 2003 roku muzeum tenisa, prezentujące bogate zbiory tenisowych zabytków oraz pamiątek.
Co charakterystyczne, jeśli chodzi zarówno o korty odkryte, jak i zadaszone na terenie kompleksu Rolanda Garrosa, to że ich nawierzchnia składa się z mączki ceglanej. Jako korty ziemne francuskie nawierzchnie wymagają od zawodników szczególnych umiejętności, sprytu i talentu. Mączka spowalnia bowiem piłkę, powoduje wysokie odbicia, neutralizuje moc uderzeń, która we współczesnych rozgrywkach tenisa – zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży – ma kluczowe znaczenie. W świecie tenisa nie brak znakomitych zawodników, którzy wygrywali turnieje wielkoszlemowe, ale akurat na French Open regularnie przegrywali. Mączka ceglana pokonała już niejednego tenisistę…
Gdzie zagra Iga Świątek?
Tak się jednak składa, że kort odkryty Roland Garros nie jest straszny Idze Świątek. Polska tenisistka, która urodziła się w Warszawie, jest królową francuskich kortów. French Open wygrała już czterokrotnie – w 2020, 2022, 2023 i 2024 roku! Na igrzyskach olimpijskich w Paryżu Iga Świątek wyjdzie na korty doskonale jej znane, na których radzi sobie znakomicie. Już kilka dni przed olimpiadą, kiedy jeszcze nie znała rywalki, z którą zmierzy się w grze indywidualnej, wyszła na trening na Court Philippe Chartier. Arena była już obrandowana logotypami olimpijskimi, więc polska gwiazda tenisa mogła lepiej wyczuć klimat i atmosferę nadchodzącej wielkiej imprezy.